Център за хлебни вкусове

Мисия на Центъра за хлебни вкусове:
Video
- Да бъде референтно място, където учени в областта на хлебопроизводството и служители на Пуратос заедно опитват и споделят най-добрите практики в създаването на аромати и технологиите на ферментация на вкусния и висококачествен хляб;
- Център за обучение и представяне на нови идеи, като по този начин предложим повече стойност на нашите клиенти;
Най-доброто място да споделите своите идеи и да ги реализирате на практика.
Библиотека за закваски:

Библиотеката за закваски (Sourdough Library) на Пуратос Груп се намира в Центъра за хлебни вкусове (Center for Bread Flavour) в Сейнт Вит (Белгия). Библиотеката е първата по рода си в света и има за цел да поддържа и съхрани многообразието от закваски и специфичните техники при печене в хлебопроизводството. Тази библиотека е приютила уникална колекция от закваски от цялото земно кълбо.
Ето и някои интересни факти:
1. първите закваски са събрани от Пуратос през 1989 година
2. В състава на колекцията в момента влизат:
- 37 италиански
- 2 гръцки
- 3 унгарски
- 1 закваска от Сан Франциско
- повече от 700 типа мая
- повече от 1500 типа млечно-кисели бактерии
Библиотеката за закваски е първата по рода си в света
Какво представлява закваската:

Закваската е естествен продукт за приготвяне на хляб. Тя се прави главно от 3 съставки:
- брашно
- вода или друга течна съставка като сок, прясно мляко, кисело мляко
- два типа микроорганизми: млечно-кисели бактерии и т.нар. "диви дрожди"
Използването на закваска определя характерния вкус на хляба. В зависимост от това, какъв тип закваска използвате крайния резултат може да бъде много различен. Това е така, защото вкусът и ароматът на закваските зависят от преобладаващите микроорганизми, а те са различни по целия свят.
С какво може да се сравни ферментацията на закваската:
Закваската може да се сравни с всичко, което ферментира: вино, сирене, кисело мляко, бира... Във всички тези продукти микроорганизмите играят същата роля, както и в закваската - произвеждат киселини, естери, алкохол и въглероден двуокис. Както може да се очаква за естествен продукт, ароматът и структурата му се променят по време на ферментацията. Всички знаем, че отлежалият продукт проявява повече аромат и вкус. Това е така и при приготвянето на хляб. Колкото по-дълго време протича ферментацията, толкова повече се развива вкуса. Може да се каже, че времето е най-важният фактор, за да се направи хляб с превъзходен вкус.